May 19, 2013

DESIGN : A Blouse in 2 Sides

1 tl'ye alınan kumaştan ne mi olur? Pek de güzel bluz olur, hem de 2 türlü de giyilebilir. Nasıl olmuş sizce? 

What may happen with the fabric that i had bought for 1 turkish liras (0,50 cents) ?? Of course a nice blouse that you can wear in both sides! =) How is it looking? 

Böyle bir kumaş almıştım ve ortasında kesilmiş bir yuvarlak vardı. Ben de onu şablon olarak bir mum kullanarak koluma göre genişlettim, kumaşın diğer tarafına da aynısını yaptım. Amacım ortadan geçen tek beyaz dikişe zarar vermeden bir şeyler yapmaktı. Çünkü jarseyi dikmek için overlok gerekli ve bende de o yok. Makinamda da dikmeye güvenemediğim için her şeyi elimde diktim. 

I got a jersey fabric like that but it has a hole on it. So i used a candle as a template to enlarge it. I did the same hole according to my arm. My aim is to create sth as not ruining the white stitch on it, because i don't have an overlok machine to sew it. And i couldn't trust myself to sew it on my sewing machine. So that i did handstitch.

Kumaşım 145'e 73 cm'di. Temiz gözükmesi için yanlarından 2şer cm, altındansa 5 cm katladım.

My fabric was 145 cm and 73 cm. So that i folded 2 cm each from the sides and 5 cm from down.


Kumaşın iç tarafında bir yazı olduğu için içe doğru bir kat katlayıp ütüledim ve öylece teyelledim-diktim. Temiz bitirmek ve dikişe zarar vermemek için her uca aynısını yaptım. 

Because that there is a writing inside of it, i fold the edges, iron and sew it. I did the same to the other edges for a clean finish and not to ruin the stitch.
İsterseniz arkasını önüne de giyebilirsiniz.
You can wear the back side also.
Dans edince de pek havalı oluyor:)
It is so damn cool also when you dance:)1 comment: