Oct 9, 2013

DIY : Jil Sander Inspired Pyramid Bag

Bu sezon, Jil Sander'in piramiti andıran çantalarına bayıldım ve bir benzerini de ben yapmak istedim, kalıbı kendim fotoğrafa bakarak uydurmaya çalıştım. Yani olay 500 euromun olup olmaması kesinlikle değil, tamamen sınırlarımı zorlamakla alakalı.:)

I adore Jil Sander's this season pyramid shaped bags and i wanted to do one of these. I tried to create a pattern with the reference of the bag's picture. So it's not about I don't have 500 euros but it's more likely about pushing my limits. :)

İhtiyacınız Olanlar / What You Need

*(Sahte) deri / (faux) leather 
*Pergel / Compass
*Mukavva / Cardboard
*Terzi sabunu / Tailor's chalk
*Fermuar / Zipper

DIY INPO : JIL SANDER 

Kullandığım ölçüler yukarıdakiler gibi. Kalıbınızı bu ölçülere dayanarak gazete kağıdından kesebilirsiniz. Pergel yardımıyla da çapı 8 cm olan 2 tane daire çizip kesin.
I used these measurements as seen above. Cut your pattern using newspaper according to them. Also as using a compass draw 2 circles which their diameter is 8 cm.  Dairenin çapından biraz daha küçük olmak kaydıyla mukavva kesin. 
Cut a paperboard which its diameter is smaller than the first 2 circle.


Piramitin tek tarafını dikin. Dairelerden birini çantanın aşağısına teyelleyin. Sapı da dikeceğimiz için daireyi dikmeden önce 2-3 cmlik bir boşluk bırakın ve öyle dikin. 
Sew just one side of the pyramid. And backstitch one of the circles underside of the bag as giving 2-3 cms for the handle of the bag and after sew it. 

Şimdi bu diktiğiniz dairenin üstüne kestiğiniz daire mukavvayı koyun ve onun da üstüne diğer daireyi koyun, aynı bir sandviç gibi. Sonra dikin.
Now put the paperboard on the circle and put the other circle on it. It's like a sandwich. Then sew it.Mukavva sayesinde çantanın altı dolgun ve düzgün gözüktü. Vuhuu. 
Through the paperboard, the bag's base will be wellrounded and smooth. Waow!

                                  
Fermuarı, çantanın diğer tarafına yani dikmediğimiz tarafa yerleştirdim ve diktim. Üstten ve alttan 5er cm bırakarak iğneleyin. Tabii sizin kullanacağınız fermuara göre değişir. 
I placed and sewed the zipper to the side that we didn't sew. I left 5 cms from top and the bottom and then pinned it. Of course it depends on your zipper's length.Fermuarın üstünün daha şık gözükmesi için çıma dediğimiz dikişi yapıyoruz. Yani fermuarın üstünde kalan kumaşı kıvırıp bir kez daha fermuarların yanından dikiyoruz. Makinanın dikemediği yerleri elimizle dikiyoruz.
For more elegancy, we fold the leather fabric that stay onto the zipper and sew it again. If it's not possible to sew all the way, handstitch it.


6x50 cm lik deri şerit kesin, içeri doğru kıvırın, gerekirse ütüleyerek düzleştirin. Bir kat daha kıvırın ve dikin.
Cut a 6x50 cm line, fold it inside, if it's necessary iron it a little. Fold it again and sew it all the way.
Sapı diktikten sonra çantanın yanında bıraktığımız boşluğa sapın ucunu yerleştiriyoruz. (çantanın iç kısmı) Ve ucunu çantaya dikiyoruz. 

After sewing the handle, place the edge of to the hole that we left before. (put the edge "inside" of the bag) and then sew it. 

Ve sonunda Jil Sander esintili yepyeni piramit çantanız kullanıma hazır. 

 Soo finally your Jil Sander inspired pyramid bag is ready to use.

Ben de müsaadenizi isteyip,aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere modadaki-değişimleri-anlamaya gidiyorum, ilk olarak yaptığım bu piramit çantadan başlayarak.:)

And I, with your permission, will try to understand-changements-in-fashion-industry with the help of this pyramid bag as seen below. :)Photo Jil Sander Pyramid Bag : here

1 comment: