Oct 22, 2013

Edith Head Designs & Grace Kelly

Vintage sevgim Edith Head'in kostüm tasarımlarını yaptığı filmleri izlemeye başlamamla daha da kabardı. Edith Head, Paramount'un kostüm tasarımcısı(1924-1967) olmuş olmanın yanı sıra 35 kere aday olduğu En İyi Kostüm Tasarımı ile 8 kez Oscar kazanarak, heykelciği en çok kucaklayan kadın ünvanına sahip olmuştur. Yaptığı şahane çizimler ve tasarımlarının büyük bir ustalıkla tam da çizimde istenilen sonuca ulaşması şahane bir duygu olsa gerek, hele de bu gerçeğe dönüşen eserleri giyen Monaco prensesi ise.. Evet bu postta Grace Kelly'nin başrolde oynadığı To Catch A Thief('54) ve Rear Window('55) filmlerinin kostümlerinden bahsedeceğim.


Çizime daha çok vakit ayırmaya karar verdiğim şu sıra, önce Edith Head çizimlerini inceliyorum, sonra hangi kumaşlarla dikilmiş olduklarını öğreniyorum ve en son da filmi izliyorum.  Böylece filmi adeta bir runway havasında ama podyumun o soğukluğu olmadan özümseyebiliyorsunuz. Hele de Alfred Hitchcock'un filmiyse, dört dörtlük bir seyir sizi bekliyor. :) Bence kesinlikle denemelisiniz!

Grace Kelly'nin 2 filmde de giydiği kıyafetlerin kumaşları daha çok ipek organze, şifon ve  hareli ipek kumaşlardan oluşuyor. To Catch A Thief filmindeki buz mavisi elbisesi için Head, Dior'un New Look'undan esinlenmiş ve aynı zamanda elbisenin buz mavisi olması da zengin Frances (Kelly)'in Avrupalı soğukluğunu göstermektedir.My vintage love augmented with watching Edith Head designed adorable garments in old movies. Edith Head was the Paramount's costume designer(1924-1967) and also she was the winner of 8 Academy Awards more than any women from a total of 35 nominations. It should be a great feeling to make real these adorable sketches to the world and also if they are be woren Monaco princess. So that I will mention about costumes of To Catch A Thief('54) and Rear Window('55) that starred by Grace Kelly.

At that point that i decided to spend time sketching, first I examine the sketches of Edith Head, then I try to figure it out which fabrics had been used and after this proces i watch the movie. So that I can absorbe the designs far away from the frostiness of the runway. And if it's one of the Hitchcock's, an excellent watching is waiting for you. :) You should definitely try this! 

Fabrics of the designs that woren by Grace Kelly are more likely silk organza, watered silk, chiffon and unlined linen. The ice blue chiffon dress from To Catch A Thief was inspired from Dior's New Look and also the colour of the dress tries to show the coolness of this European wealthy woman. (Grace Kelly). 
    


Sketches from : here


0 comments:

Post a Comment