Jun 8, 2013

DIY - #direntwitter Tişörtü

Toplumların "sosyal bela"sı  olan twitterın bu dönemde çok yardımcı olduğu aşikar. O yüzden twitterın gücünü görmezden gelmemek lazım. Mesajınızı bu twitter logosuyla dilerseniz meydanlarda, dilerseniz meydanlara akmadan da verebilirsiniz. :) 

Ben bunu Radikal'in geçen günkü manşetinden alıp yaptım. Karbon kağıdı, aydinger, kumaş kalemi, uçlu kaleme ihtiyacınız var. En alta tişörtü, onun üstüne karbon kağıdını ve son olarak da aydingeri koyun. Kurşun kalemle çizin, çizgiler tişörte geçtikten sonra da boyayın. Vee mesajlı tişörtünüz giyilmeye hazır!!

It's obvious that everyone see the help of twitter which is the "trouble of societies". So we can't ignore the power of Twitter. You can give your message with this logo as going to squares or without going there. :)

I made this as using Radikal's heading some days ago. You need carbon paper, transparent paper, fabric pen and pencil. First draw it from the heading and put your t-shirt, carbon paper onto it and transparent paper onto them. Draw it with pencil and after passing the lines to the tshirt, colour it up. So that your messaged t-shirt is ready to wear!


3 comments:

 1. çok güzel olmuş zamanında yapılmış:)))


  begumyagci.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Evet kendisi tam bir direnis tisortu oldu.:)

   Delete
 2. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete